آموزش بازی فکری مافیا

تصویر بازی فکری مافیا

در حال حاضر کمتر کسی پیدا می‌شود که با بازی فکری مافیا آشنایی نداشته باشد. حتی اگر اهل این بازی نباشید و هیچ گونه آشنایی با نقش های بازی مافیا و سناریوهای بازی مافیا نداشته باشید، دست کم اسم آن را شنیده‌اید. این بازی فکری به حدی در عصر حاضر مورد توجه واقع شده است که تعدادی تاک شو و برنامه تلویزیونی با هدف برگزاری مسابقه مافیا بین مردم عادی یا افراد مشهور و در راستای آموزش بازی مافیا حرفه ای، طراحی و پخش شده که از قضا با استقبال خوبی هم مواجه شده است. فروشگاه اینترنتی آرتی کالا در این مقاله شما را با آموزش بازی مافیا و شهروند آشنا می‌کند. با ما همراه باشید و صفر تا صد بازی مافیا را یاد بگیرید.

 آموزش نقش های بازی فکری مافیا

در ادامه به آموزش نقش های بازی فکری مافیا می‌پردازیم و مشخص می‌کنیم هر نقش در مراحل بازی دقیقا چه کاری انجام می‌دهد.

بازی در دو فاز روز و شب انجام می‌شود. در طول شب افراد آگاه با توجه به نقش‌های خود  فعالیت های لازم را انجام می‌دهند و در فاز روز تک تک بازیکنان صحبت می‌کنند تا با توجه به صحبت‌های سایر بازیکنان اعضای تیم مافیا شناسایی شوند. در صورت توافق اکثریت بازیکنان در رای گیری یک نفر از بازی حذف شده و نقش فرد حذف شده توسط گاد اعلام می‌شود.

شب اول مافیا

پس از پخش کردن کارت بازی مافیا بین بازیکنان و مشخص شدن نقش بازیکنان، همه افراد چشمان خود را بسته و بازی وارد فاز شب می‌شود. سپس با دستور گاد، مافیا چشمان خود را باز کرده و یکدیگر را شناسایی می‌کنند.

روز اول مافیا

در این هنگام بازیکنان به نوبت شروع به صحبت کرده و استدلال خود را درباره هویت هر یک از افراد ارائه می‌دهند. در میان صحبت هر بازیکن، سایر بازیکنان می‌توانند با اجازه گرفتن از بازیکن در حال صحبت و گاد، در حد چند ثانیه نظر یا دفاعیه خود را درباره موضوعات مطرح شده بیان کنند. سپس تعدادی در معرض اتهام قرار گرفته و با رای گیری جمع مظنون می‌شوند. شخصی یا اشخاصی که رای بیشتری دارند می‌توانند از خود دفاع کنند و در صورتی که تعداد مظنونین بیش از یک نفر باشد رای گیری نهایی در شب مشخص خواهد کرد که فرد از بازی خارج می‌شود یا خیر.

نکته:

  • هر شخصی صرفا یکبار اجازه رای دادن دارد.
  • فرد حذف شده قبل خروج از بازی می‌تواند یک برگه انتخاب نهایی داشته باشد.
  • شخصی که با رای بازیکنان محکوم به حذف است نباید پس از خروج نقش خود را اعلام کند.
  • اگر آرا بین افراد مظنون به خروج یکسان باشد، با قرعه گاد تنها یکی از آن‌ها از بازی خارج می‌شود.
  • پیش از بیدار شدن بازیکنان و اعلام نتیجه نهایی رای گیری، از شهردار سوال می‌شود که آیا می‌خواهد رای گیری را ملغی اعلام کرده یا به شکل مستقیم دستور خروج کسی را صادر کند یا خیر.

شب دوم مافیا

با دستور گاد همه چشم‌های خود را می‌بندند و شب می‌شود. گاد از مافیا می‌خواهد چشم‌های خود را باز کنند و سپس از آن‌ها می‌پرسد آیا قصد کشتن کسی را دارند یا خیر؟ در واقع هر شب با اتفاق نظر اعضای مافیا یک نفر به قتل می‌رسد. این کار باید بدون جلب توجه انجام شود و با اشاره انگشت به گاد اطلاع داده شود. معمولا شخصی کشته می‌شود که در پیدا کردن هویت مافیا و قانع کردن بقیه موفق‌تر از سایرین باشد؛ همچنین اگر اعضای مافیا برای کشتن شخصی اتفاق نظر نداشته باشند فردی کشته نمی‌شود. بعد از کشتن یکی از بازیکنان توسط مافیا، گاد از دکتر مافیا می‌پرسد که چه کسی را از بین اعضای مافیا می‌خواهد نجات دهد؟

دکتر شهر بیدار می‌شود و گاد همانند دکتر لکتر (دکتر مافیا) از او می‌پرسد چه کسی را می‌خواهد نجات دهد؟ انتخاب دکتر شهر در اینجا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا در صورت نجات شخصی که توسط مافیا کشته شده است مانع خروج او از بازی می‌شود.

با دستور گاد، کارگاه بازی بیدار می‌شود. او حق این را دارد که راجع به یکی از بازیکنان استعلام هویتی بگیرد که آیا آن شخص مافیا هست یا نه؟ در صورتی که بازیکن انتخابی از سوی کارآگاه، پدرخوانده یا شهر باشد، گاد با نشان دادن علامت منفی به کارآگاه می‌فهماند که آن‌ها مافیا نیستند. در کل امکان تشخیص پدر خوانده توسط کارآگاه در هیچ کدام از مراحل بازی امکان پذیر نیست.

سپس گاد از حرفه‌ای می‌پرسد آیا قصد شلیک و خارج کردن مستقیم کسی را دارد یا نه؟ حرفه‌ای نیز باید کاملا هشیار باشد تا به شخص درست یعنی مافیا شلیک کند؛ در غیر اینصورت شهر را یک قدم به شکست نزدیک‌تر می‌کند.

تصویر بازی مافیا

ناتاشا و روانشناس در صورت وجود در بازی نفرات بعدی هستند که گاد از آن‌ها می‌خواهد بیدار شوند و می‌پرسد که آیا قصد ساکت کردن کسی را دارند؟

بعضی از نقش های بازی مافیا مثل نقش جانی در بازی مافیا، نقش ناتو در بازی مافیا و نقش تروریست در بازی مافیا جزو نقش‌های فرعی بازی است و بود و نبودشان در انواع بازی مافیا متفاوت است؛ مثلا ممکن است در یک نوع باشند و در نوع دیگر نباشند.

روز دوم مافیا

با شروع روز دوم و بیدار شدن بازیکنان، گاد تمام اتفاقات شب گذشته را بیان می‌کند. سپس فرآیند روز اول دوباره تکرار می‌شود.

این چرخه آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا شهر بتواند همه اعضا مافیا را از بازی خارج کند یا برعکس، اعضای مافیا بتوانند همه شهر را نابود کنند.

با اینکه انواع مختلفی از بازی مافیا وجود دارد و امکان دارد مثلا نقش های بازی مافیا کلاسیک با مافیا پلاس یک سری تفاوت‌ها داشته باشد، ولی نحوه کلی انجام بازی و آموزش بازی فکری مافیا در نوع‌های مختلف مشابه است و اگر عبارت آموزش بازی فکری شب مافیا یا آموزش بازی فکری مافیا کلاسیک را در اینترنت جستجو کنید با نتایجچ تقریبا یکسانی روبرو می‌شوید.

در پایان مقاله آموزش بازی مافیا و شهروند خوب است بدانید که این بازی به عنوان یک سرگرمی جذاب و مهیج در بسیاری از محافل دوستانه و خانوادگی بازی می‌شود. امروزه محبوبیت این بازی فکری به حدی زیاد شده است که در برخی کافه‌ها و فضاهای شهر، نوجوانان و جوانان گرد هم آمده و زمانی را به انجام این بازی اختصاص می‌دهند. در مافیا شما شهامت مخالفت با دیگران و دفاع از خود را پیدا می‌کنید. همچنین با تحلیل حرف‌های دیگران و تلاش برای توجیه کردن سایر بازیکنان، مهارت استدلال و بخش منطقی مغز خود را تقویت می‌کنید و از همه مهم‌تر، روابط خود را با دوستان و خانواده خود بهبود می‌بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *