آموزش بازی فکری ریسک (risk)

تصویر بچه‌ها در حال بازی با بازی فکری ریسک

بازی فکری ریسک یک بازی بردگیم معروف با موضوع جنگ سیاست و فتح قلمرو است که امروزه به یکی از بازی‌های استراتژیک محبوب تبدیل شده است. این بازی را می‌توان 2 تا 6 نفره بازی کرد؛ اما بهترین حالت ممکن این بازی 4 نفره است. برای این بازی هیجانی به 2 ساعت زمان نیاز است تا بتوان برنده این بازی شد و افراد بالای 10 سال می‌توانند در بازی ریسک مشارکت کنند و شانس خود را امتحان کنند. برای آموزش بازی فکری ریسک همراه آرتی کالا باشید.

 

محتویات داخل جعبه بازی فکری ریسک

 • صفحه بازی
 • 5 ارتش (سبز، زرد، آبی، قرمز، مشکی)
 • 43 عدد کارت
 • 13 کارت ماموریت
 • 2 کارت راهنما
 • 5 تا (دو تاس قرمز برای دفاع و 3 تاس مشکی برای حمله)

 

توضیحات بازی فکری ریسک

این بازی رومیزی، بازی نیمه استراتژیکی است که بازیکنان در نقش فرماندهان ارتش هستند که باید قلمرو‌هایی را فتح کنند. صفحه این بازی شامل 42 قلمرو در 6 قاره است که بازیکنان می‌توانند به این قلمروها حمله کنند. این قلمروها با مرزهای زمینی و دریایی به هم متصل هستند و می‌توانند از طریق این مرزها حمله کنند.

تصویر بازی فکری ریسک

نحوه بازی فکری ریسک

در ابتدای هر بازی یک رنگ برای بازی انتخاب و خارج از صفحه بازی قرار داده می‌شود. سپس بازیکنان شروع به ریختن تاس می‌کنند و بازیکنی که بیشترین عدد را بیاورد بازی را شروع می‌کند. در ابتدا کارت‌های قلمرو را بر زده و بین بازیکنان تقسیم می‌کنید. در این قسمت توجه داشته باشید که اگر این بازی را 4 و یا 5 نفره بازی می‌کنید دو عدد کارت اضافه می‌آورید که آن دو کارت را باید به دو بازیکن آخر می‌دهید.

بازیکنان بعد از نگاه کردن به کارت به ازای تعداد ستاره‌های موجود روی کارت پیاده نظامی را در قلمرو قرار می‌دهند و بعد از آن کارت‌ها جمع‌آوری می‌شود؛ سپس آن‌ها را بر بزنید و در گوشه صفحه قرار دهید.

هر بازیکن در نوبت خود یک پیاده نظام را مستقر می‌کند، حمله می‌کند و سربازهایش را جابجا می‌کند و در صورت به دست آوردن قلمرو کارت می‌کشد.

هر بازیکن در هر نوبت حداقل 3 سرباز به بازی اضافه می‌کنند و در صورت داشتن قلمرو می‌تواند سرباز بیشتری را به صفحه منتقل کند.

زمانی که بازیکن تصمیم می‌گیرد که حمله کند باید از قبل انتخاب کند به کدام رقیب با چه تعداد نیرویی می‌خواهد حمله کند؛ در غیر این صورت اگر بدون برنامه ریزی حمله کند فقط خود را ضعیف‌تر کرده است.

حمله کردن شرایطی دارد که باید به آن توجه کنید. در ابتدا باید با آن رقیبی که می‌خواهید حمله کنید مرز زمینی و یا مرز دریایی داشته باشید و تعداد سربازان شما از سربازان رقیب بیشتر باشد. شما فقط باید به یک قلمرو حمله کنید و بازیکن حمله کننده در ابتدا باید یک پیاده نظام قرار دهد.

با داشتن یک یا دو سرباز می‌توانید از قلمرو خود دفاع کنید و یا با آوردن عدد شیش، سربازان رقیب را از بازی حذف کنید.

بعد از حمله و دفاع و یا به عبارتی بعد از جنگ نتیجه به این گونه مشخص می‌شود.

تاس‌های مشکی و قرمز را از عدد بزرگ به کوچک جفت کنید.

 • اگر تاس مدافع بزرگ‌تر باشد یکی از سربازان مهاجم را حذف کنید.
 • اگر تاس‌ها با هم برابر بودند باز هم یک سرباز مهاجم را از بازی حذف کنید.
 • اگر تاس مهاجم بزرگ‌تر باشد یکی از سربازان مدافع حذف می‌شود.

 برای برد در این جنگ بهتر است با تعداد سرباز بیشتری حمله کنید.

تصویر قوانین بازیی فکری ریسک

قوانین بازی فکری ریسک

قوانین بازی فکری ریسک به شرح زیر است.

 • به جای 5 پیاده نظام یک سواره نظام و به جای 10 پیاده نظام یک توپ خانه می‌توانید قرار دهید.
 • اگر در ابتدای نوبت خودتان، قاره به طور کامل در اختیارتان بود به اندازه عدد کنار قاره نفرات به شما تعلق می‌گیرد.
 • با فتح هر قاره در هر نوبت شما به اندازه عدد نوشته شده کنار قاره سرباز اضافه دریافت می‌کنید ( آسیا 7، آمریکا شمالی 5، اروپا 5، افریقا 3، آمریکا جنوبی 2 استرالیا 2)
 • در هر دور حمله‌ که توانستید قلمرو بگیرید می‌توانید فقط یک کارت بکشید.
 • هیچ قلمرویی را نمی‌توانید خالی کنید؛ اما می‌توانید سربازهای خود را جابجا کنید و قلمروهای ضعیف را تقویت کنید.
 • اگر در زمان بازی، قلمروهای خود را از دست داده باشید از بازی خارج می‌شوید و اگر کارت جایزه داشته باشید به شخصی که شما را شکست داده است تعلق می‌گیرد.

 

برنده

در این بازی کارتی به دو روش می‌شود بازی را خاتمه داد. اولین روش این است که دور‌های بازی ادامه پیدا کند تا بازیکنان قلمروهای مشخص شده را بگیرند. 

 

روش کلاسیک

دومین روش به این صورت است با کشیدن کارت آتش‌بس بازی می‌تواند پایان یابد و بازیکنی که بیشترین قلمرو را دارد برنده بازی خواهد بود. 

روش دیگری نیز وجود دارد که می‌توان این بازی را انجام داد. نام این روش کلاسیک است و در روش کلاسیک قوانین بازی شبیه روش اصلی هستند؛ اما در قسمت‌هایی تفاوت‌های کوچکی نیز وجود دارد. قوانین بازی فکری به روش کلاسیک به این صورت است که بازیکنان قلمروهای خود را انتخاب می‌کنند و در آن سربازهایشان را می‌چینند و بازیکن مختار است که همه سربازان خود را در یک قلمرو و یا به تناسب در قلمروهای انتخابی بگذارد. توجه داشته باشید که دراین روش از کارت آتش‌بس استفاده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *