چرتکه در واقع یک ابزار محاسباتی است که از زمان های قدیم مورد استفاده قرار میگرفت، اما امروزه علاوه بر محاسبات ریاضی، از این وسیله برای تقویت هوش، استعداد و ایجاد هماهنگی بین دو نیمکره مغز استفاده میشود. شما به وسیله چرتکه میتوانید 4 عمل اصلی ریاضی را به راحتی انجام دهید، اما برای این کار باید نحوه کار با چرتکه را به خوبی آموزش ببینید.

خرید چرتکه

اگر تا به حال قصد خرید چرتکه نداشته‌اید و یا تا بحال چرتکه برای کودکانتان استفاده نکرده‌اید، باید بدانید یک وسیله‌ی عالی آموزشی را از داده‌اید.

اگر فرزند شما هنوز  استفاده از چرتکه و انجام ریاضیات ذهنی آموزش نداده‌اید، می توانید این خلا را با برنامه های مقدماتی پر کنید. کودکان در هر سطح مهارتی می توانند چرتکه را یاد بگیرند. سن مناسب برای شروع آموزش چرتکه به کودکان از 4 سال به بالا است. زیرا در این سن مغز آنها شروع به پردازش اطلاعات به روش صحیح می کند و آنها می فهمند که چگونه مهره ها را حرکت دهند تا به راه حل مناسب برسند.

امروزه کاربرد این وسیله با وجود ابزارهای محاسباتی بسیار پیشرفته دیگر مانند گذشته حل مشکلات محاسباتی در کسب و کارها نیست ، در سیستم های آموزشی امروز از آن برای افزایش توانایی های ذهنی کودکان استفاده می شود . فواید آموزش چرتکه خصوصا به کودکان در برنامه های آموزشی بسیاری از مراکز آموزش در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

چرتکه چیست

چرتکه (Abacus)‌ وسیله ای مکانیکی است که برای محاسبه ساده سریع محاسبات که علی‌رغم قدیمی بودن در ریاضی استفاده می شود که به آن قاب شمارش نیز می گویند.این وسیله شامل یک قاب مستطیل شکل است که میله هایی را به صورت عمودی سازماندهی شده نگه می دارد . مهره ها به منظور اعمال در محاسبات بالا و پایین رفته ، اعداد مورد نظر را نمایش داده و عدد بعدی نیز روی همان قابل کم و اضافه نمودن می باشد. این وسیله آموزشی برای افرادی که مشکل بینایی دارند و همچنین برای هر کسی  که می‌خواهد اصول محاسبات را بیاموزد مفید است.

البته از  چرتکه می توان برای استخراج ریشه های مربعی و مکعبی نیز استفاده کرد. مهره ها روی چرتکه با انگشت اشاره یا شست یک دست بالا و پایین برده می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های چرتکه بسیار جالب است این است که محاسبات چرتکه فقط مخصوص اعداد طبیعی نیست و با استفاده از چرتکه میتوانید اعداد منفی و اعشاری هم محاسبه کرد.

یادگیری چرتکه بسیار شگفت‌انگیز و عجیب است. زیرا چرتکه یادگیری فقط در زمینه‌های ریاضی و محاسباتی نیست بلکه در تمام زمینه‌ها افزایش می‌یابد زیرا بر روی مغز و دو نیم کره مغز تاثیر میگذارد.

قیمت چرتکه

قیمت چرتکه ها با هم دیگه متفاوت است و عوامل زیادی دارد که باعث میشود قیمت‌های این محصول با هم متفاوت شوند. بعضی از چرتکه از جنس چوبی هستند و بعضی ها پلاستیکی.

هنگام خرید چرتکه به مدل چرتکه باید دقت کنید اگر قصد خرید پرتکه یوسی مس UCmas باید حواستون باشد که چرتکه معمولی تهیه نکنید زیرا چرتکه دارای مدل‌های مختلف هستش.