نمایش دادن همه 5 نتیجه

بازی فکری عمو پولدار یک بازی فکری قدیمی با نام انگلیسی My rich uncle، ساخت ایران بوده و سازنده بازی عمو پولدار برند فکرآوران است. این بازی با هدف آشنایی با پول، آموزش تجارت و سرمایه گذاری، خرید و فروش املاک، اجاره گرفتن و اجاره دادن، وام و قرض پول، مناسب برای کودکان 8 سال به بالا و همچنین بزرگسالان طراحی شده است.

 

بازی فکری عمو پولدار چگونه است؟

عمو پولدار، یک بازی فکری گروهی بوده و تعداد افراد مناسب برای انجام این بازی، از 2 نفر به بالا است. این بازی همچنین دارای نشان استاندارد ایران است. هر چند بازی فکری عمو پولدار قدیمی است، با این حال همچنان برای کودکان و حتی بزرگسالان می‌تواند یک بازی جذاب و سرگرم کننده باشد.

داخل پک بسته بندی بازی فکری عمو پولدار یک عدد سی دی آموزشی و سرگرم کننده قرار داده شده که با کمک آن می‌توانید با نحوه انجام بازی فکری عمو پولدار بیشتر و بهتر آشنا شوید.

 

آموزش بازی فکری عمو پولدار

در راستای آموزش بازی فکری عمو پولدار و پاسخ به این سوال که بازی فکری عمو پولدار چگونه است باید بدانید که در این بازی باید تلاش کنید مهره خود را زودتر از بقیه به خانه‌ها رسانده و آن‌ها را از بانک خریداری کنید. با خرید خانه‌ها، بانک در ازای پولی که شما به آن می‌دهید یک کارت به شما می‌دهد و در مواقع ضروری می‌توانید از آن استفاده کنید. با دارا بودن کارت هر خانه شما مالک آن خانه هستید و تعداد کارت خانه‌ای که دریافت می‌کنید نشانگر تعداد خانه‌هایی است که صاحب آن هستید.

خانه دار شدن در این بازی به جذابیت‌های آن می‌افزاید؛ مثلا اگر مهره هم بازی شما روی خانه‌ای که شما صاحب آن هستید قرار بگیرد، شما می‌توانید از او جریمه بگیرید؛ از این رو باید تلاش خود را افزایش دهید تا بتوانید در رسیدن به خانه‌ها و خریدشان از همبازی خود پیشی بگیرید. 

در ابتدای بازی پول‌ها میان اعضای بازی تقسیم می‌شود؛ این یعنی شما و تمام 3 بازیکن دیگر از ابتدای بازی سرمایه یکسانی برای خرید خانه دارید. چیزی که در بازی فکر عمو پولدار حائز اهمیت است رسیدن به خانه و حفظ سرمایه است. شما قادر هستید جریمه کردن سایر بازیکنان بر اساس مقداری که پشت کارت هر خانه درج شده است سرمایه خود را افزایش دهید. با این حال باید مراقب باشید که مهره شما روی خانه‌ای که به هم بازیتان تعلق دارد قرار نگیرد تا مجبور به پرداخت جریمه نشده و پول‌تان کم نشود؛ زیرا مجموع سرمایه‌ای که در پایان بازی برایتان باقی مانده معیار برنده شدن در بازی است.

 

نقش خانه‌های بورس اوراق بهادار در بازی فکری عمو پولدار

در مسیر بازی فکری عمو پولدار خانه‌هایی با نام بورس اوراق بهادار قرار دارد. در صورتی که مهره‌تان روی یکی از این خانه‌ها قرار گرفت، آگاه باشید که وارد خانه شانس‌تان شده‌اید و قرار است جذابیت بازی برایتان حسابی بیشتر شود! پس از بین برگه‌های روی صفحه بازی، یکی را بردارید و هر آنچه که پشتش نوشته شده را مو به مو انجام دهید. بعد از آن بسته به نیاز، تمام بازیکنان می‌توانند به خرید و فروش کارت‌هایی که در طول بازی جمع کرده‌اند بپردازند و کارت‌های بازیکنان دیگر را بخرند یا کارت خود را به آن‌ها بفروشند. توجه کنید که در این مرحله قیمت از پیش تعیین شده‌ای برای کارت‌ها و خانه‌ها وجود ندارد و صاحب هر کارت باید برای آن یک قیمت مشخص کنید؛ پس حواستان باشد درست قیمت گذاری کنید تا خانه‌های‌تان را مفت از دست ندهید. علاوه بر این هر بازیکن باید سعی کند کارت‌های هم شماره برای خود جمع کند.

 

کاربرد کارت‌های هم شماره در بازی فکری عمو پولدار

سعی کنید در طول بازی کارت‌های هم شماره جمع کنید.

 فرض کنید شما صاحب خانه شماره 6 هستید؛ اگر تنها یک کارت از این خانه داشته باشید، در صورتی که هم بازی شما روی این خانه قرار بگیرد، او تنها یک جریمه به شما می‌پردازد؛ این در حالی است که اگر از خانه شماره 6 بیشتر از یک کارت داشته باشید می‌توانید از آن بازیکن بیشتر جریمه بگیرید؛ مثلا اگر سه کارت خانه 6 دارید، می‌توانید جریمه را سه برابر کنید.

 

نقش خانه‌های بانک در بازی فکری عمو پولدار

یکی دیگر از خانه‌هایی که در عکس صفحه بازی عمو پولدار ممکن است به آن بر بخورید خانه بانک است. در صورتی که مهره شما در یکی از خانه‌های بانک قرار گرفت، دو مسیر پیش روی شما قرار می‌گیرد، یا در بانک سپرده گذاری کرده و سود سپرده خود را در هر دور بازی دریافت کنید یا شانس خود را امتحان کرده و از میان کارت‌های شانس یکی را بردارید.

اگر خیلی اهل ریسک کردن نیستید پیشنهاد می‌کنیم که راه اول را انتخاب کنید و در بانک سپرده گذاری کنید. لازم به ذکر است که برای سپرده گذاری در بانک مبلغ تعیین شده‌ای وجود ندارد و شما می‌توانید خودتان مبلغی را مشخص کرده و به بانک بدهید. همچنین پولی که به بانک سپرده‌اید همیشه قابل برداشت است؛ اما در اواسط دست نمی‌توانید پول خود را پس بگیرید و باید اجازه دهید دست تمام شود؛ اما اگر ریسک کردن را دوست دارید، دل را به دریا بزنید و از بین کارت‌های شانس یکی را بردارید؛ شاید شانس با شما یار بود و برنده کارت طلایی شدید! در صورتی که برنده کارت طلایی شدید، مهم نیست اگر تا آن لحظه کارت طلایی نزد بانک یا یکی از بازیکنان بوده است، از آن لحظه به بعد کارت متعلق به شماست و می‌توانید آن را از بازیکن یا بانک بگیرید.

اگر مهره بازیکن روی خانه‌ای با این عبارت “در صورت نیاز از بانک وام دریافت کنید” قرار بگیرد، می‌تواند به دلخواه از بانک مبلغ مشخصی را وام بگیرد. بانک هم هر زمان حس کرد بازیکن تمکن مالی پرداخت وام را دارد می‌تواند مبلغ کامل آن را به علاوه سود معین از بازیکن بگیرد.

 

کاربرد کارت طلایی در بازی فکری عمو پولدار

در صورتی که کارت طلایی داشته باشید، هر بازیکنی بخواهد کارتی را خرید و فروش کند باید مبلغی را که مقدار آن در دستور العمل بازی مشخص شده است به شما بپردازد. این قانون در هنگامی که بازیکنان بخواهند از بانک خانه خریداری کنند هم صدق می‌کند.

 

نحوه پایان بازی فکری عمو پولدار

زمان پایان بازی فکری عمو پولدار بستگی به قانونی که خودتان در ابتدای بازی وضع کرده‌اید دارد؛ از این رو به چند روش می‌توانید بازی را به پایان برسانید:

  • شما می‌توانید یک بازه زمانی خاص، مثلا یک ساعت را برای بازی تعیین کنید و با پایان یافتن این مدت زمان اسکناس‌های خود را بشمارید. سپس هرکس سرمایه بیشتری تا آن لحظه جمع کرده باشد برنده بازی است.
  • می‌توانید پایان بازی را هنگام تمام شدن کارت‌های مالکیت اعلام کنید؛ یعنی هر وقت دیگر کارت مالکیتی در بانک موجود نبود همه تعداد اسکناس‌هایی که دارند را شمارش کنند و هر کس سرمایه بیشتری داشت برنده بازی است.
  • همه بازیکنان با هم روی یک تعداد دور مشخص توافق کنید؛ مثلا 10 یا 15 دور، و پس از پایان این تعداد اسکناس‌ها را شمارش کنید و هر کس سرمایه بیشتری داشت برنده بازی است.
  • یک سقف برای سرمایه مشخص کنید؛ مثلا هر کس دارایی‌اش زودتر از بقیه به عدد 100000 هزار دلار برسد برنده بازی است.

یک نکته مهم را در نظر داشته باشید، کارت‌های مالکیتی که در دست دارید هم جزو دارایی شما محسوب می‌شود و ارزش آن همان مقداری است که روی کارت درج شده است.

در پایان شایان ذکر است که با وجود اینکه بازی فکری عمو پولدار جدید نبوده و قدیمی است ولی نسخه‌های به روز شده این بازی نیز جدا از نسخه بازی فکری عمو پولدار قدیمی، مانند بازی فکری عمو پولدار کلاسیک در بازار موجود است.