آرتی کالا
سبد خرید خالی است.

لگو و ۱۰ مهارت مهمی که کودکان از بازی با لگو یاد می‌گیرند

لگو یکی از آموزشی ترین اسباب بازی های موجود و یکی از جذاب ترین هاست! مهارت هایی که کودکان از LEGO می آموزند مهم و باورنکردنی هستند! اگر هرگز به این اسباب بازی فوق العاده آموزشی فکر نکردید، از طریق این مقاله فواید این اسباب بازی مفید و کاربردی را برای افزایش مهارت کودکتان لمس خواهید کرد.

مهارت هایی که کودکان از لگو یاد می گیرند

مهارت های حرکتی ظریف

استفاده از آجرهای لگو فرصتی مناسب برای ایجاد مهارت های حرکتی خوب برای کودک شماست! آجرهای لگو برای تمرین و کار با انگشتان دست کودکان هنگام ساخت و ساز و حتی انتخاب قطعات لگو یک انتخاب فوق العاده است. کودکان عاشق هیجان ساخت و ساز هستند و می توانند ساعت ها این کار را انجام دهند، لگو به تقویت عضلات دستان آن ها کمک کرده و به آنها کمک می کند مهارت های دیگری مانند نوشتن که نیاز به دست گرفتن صحیح مداد دارد یاد بگیرند.

توانایی بازی گروهی

برای کودکان ساخت و ساز با لگو برای ساخت یک دنیای مهیج به کمک همسالان و حتی اعضای خانواده روی می آورند. همچینین ذهن آن ها را برای تصور یک دنیای خیالی با ماجراها، قهرمانان، حیوانات با استفاده از همفکری گروهی سوق می‌دهد. همچنین استفاده از آدمک های لگویی و آجر با سایر همسالان به آن ها مهارت های بازی نمایشی یا نحوه نمایش عروسکی می آموزد.

 

لگوی رباتیک

 

خلاقیت های حاصل از بازی لگو به نوعی به داستان گویی تبدیل می شوند. برای مثال یک اسب کوچک، گمشده ای است که کودک شما در تلاش است تا او را پیدا کند و دوستانش در این راه به او کمک می کنند. یا مادری در حال مراقبت از پسرش است که هر روز به مدرسه می رود.

احساس موفقیت

وقتی کودکان کارهای شگفت انگیز هنری خودشان را به پایان می رسانند، از خوشحالی در حال بالاو پایین پریدن هستند تا خلاقیت های خود را به دیگران نشان دهند. آنها چیزی ساخته اند که به آن فوق العاده افتخار می کنند، که برای کار با دستانشان خوب است و همچنین برای قلب و روحشان! در بیشتر مواقع ایده ای در ذهنشان بوجود می آید، سپس شروع به جمع کردن آن می کنند و این به ایده پردازی در آن ها کمک می کند.

آنها برای خانه های ساخته شده، برای خانواده آدمکی، برای بازی در اتومبیل، یا ماکت های اتومبیلی که در دنیای لگو سوار آنها می شوند، بسیار هیجان زده هستند. حس موفقیت در ساخت و ساز با لگو باعث افزایش اعتماد به نفس، هیجان آنها به ساخت وسایل با اهداف بیشتر و پیچیده تر منجر می شود!

تداوم تلاش و شکست ناپذیری

خراب شدن سازه های لگو گاهی باعث ناراحتی کودکان می‌شود اما با تشویق کودکان برای ساخت مجدد، کودک مفهوم تداوم تلاش را به خوبی درک می کند.

شاید این اتفاق در ابتدا برایش نا امیدکننده باشد اما عدم قبول شکست و ساخت دوباره به آماده سازی کودکان برای مواجهه با دنیای بیرون کمک می کند. البته کودکانی که به طور مرتب از آجرهای LEGO استفاده می کنند به سادگی شکست نمی خورند و خراب شدن سازه ها باعث ناامیدی آن ها نمی شود و دوباره آن را می سازند.

توانایی حل معما و پازل

فرقی نمی کند کودک از یک کتابچه آموزشی استفاده کند یا کاملاً از تصورات خود ساخته یک سازه بسازد. کودکان شما در حال حل یک معما هستند! هنگامی که کودکان در حال جمع آوری قطعات کوچک برای تشکیل یک ساختمان، هواپیما یا موجودی دیگر هستند، آنها با چیدمان مرتب نظم را از هرج و مرج بیرون می آورند. یک سطل آجر لگو به فرصتی جدید برای آفرینش تبدیل می شود!

ایده سازی و آشنایی با ساختار علم

اساس علم این است که به ایده ای برسیم و آن را به طور عملی اثبات کنیم. کودکان شما با لگو این کار را بطور طبیعی از طریق تخیل انجام می دهند. كودك به سادگی یک ایده را در ذهن خود پرورش داده، آن را به وجود آورده و سپس توسعه می دهد.

علت و معلول یکی از مباحث علمی است که کودک شما به راحتی از طریق لگو می آموزد! اولین سوال زمانی که برج لگویی آن ها فرو می ریزد این است؛ چرا برجم خراب شد؟ شاید یکی از آجرها را درست جا گذاری نکرده! شاید هم پایه ضعیف و نازکی برای آن انتخاب کرده؛ طولی نمی کشد که کودک شما به این پاسخ ها خواهد رسید. ساختار علت و معلول محرک همه خلاقیت کودک شما است.

نوآوری و فناوری

فناوری برای انجام یک کار از تکنیک های جدید استفاده می کند. لگوها به کودکان می آموزند که برای تکمیل کار از مواد اولیه استفاده کنند. برای مثال نحوه ساخت یک خانه بزرگ با درها و پنجره های آبی…

مهندس کوچولو

علم مهندسی تمام چیزی است که لگو در خود دارد! می خواهند یک پل بسازند؟ پس باید بفهمند که ایستادن یک مسیر معلق در هوا چه چیزی لازم دارد. کودکان شما به سرعت یاد می گیرند که یک برج ساخته شده از یک ستون به سرعت سقوط می کند.

آنها با ایجاد یک برج مستحکم، در دنیای جدیدی از امکانات را برای خود و آینده شان باز می کنند! آن ها روزی بزرگ شده می توانند سازه های بزرگی بسازند که مثل برج ایفل معروف شود.

افزایش خلاقیت

هر سازه لگو نوعی هنر است. تخیل کودک تنها حد و مرز او است! کودکان با صدها قطعه ریز و درشت خالق می شوند. آنها می توانند از چرخ ها، شکل ها و حتی چهره های “مردم” استفاده کنند تا ایده ها را در ذهن خود بسازند. این می تواند مفید، سرگرم کننده و یا حتی شروع یک اختراع بزرگ باشد.

آشنایی با ریاضی

زمانی که کودک شما با لگو بازی می کند حجم، کمیت، ارتباط یک به یک، تقارن، الگوها و موارد دیگر را ب خوبی درک کرده و به کار خواهد برد. برای مثال جمع و تفریق؛ وقتی به کودکی تعداد محدودی از لگو برای تکمیل ایده خودش می دهید، می آموزد که هر یک از آجرهای لگو یک ارزش محسوب می شود که باید از آن ها به بهترین نحو استفاده کند. کودکانیاد می گیرند برای تکمیل شاهکار خود، وظیفه پیچیده ای برای سهمیه بندی آجرهای خود را آغاز کنند.

مهارت های مهم بسیاری وجود دارند که کودکان از طریق لگو می آموزند و همه کاری که باید انجام دهند این است که بازی کنند!

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*