آرتی کالا
سبد خرید خالی است.

آیا بازی فکری واقعاً به بهبود فعالیت مغزی کمک می کند؟ فواید بازی فکری

بازی فکری در میان اسباب بازی ها طرفداران زیادی دارد و روز به روز به تعداد آن ها افزوده می شود. با توجه به با زار عرضه و تقاضایی که بازی های فکری دارند پرسشی ذهن مخاطبان را به خود مشغول می کند. آیا بازی های فکری موجب افزایش فعالیت مغز می شوند؟

به عنوان مثال، برخی مطالعات نشان داده اند که بازی های فکری باعث بهبود “عملکردهای اجرایی، حافظه کار و سرعت پردازش” در کودکان و جوانان می شود، در حالی که برخی دیگر مزایای چنین بازی هایی را برای حفظ سلامت شناختی در افراد سالخورده تحسین می کنند.

شرکت های “سلامت مغز” مانند Lumosity و Posit Science بازی های فکری ارائه می دهند که قول می دهند مانند یک چشمه جوانی برای ماده خاکستری مغز شما عمل کنند و بهبود در سرعت عملکرد در کودکی، جوانی و بزرگسالی را سبب شوند. بسیاری از شرکت ها بر ابن باورند که بازی های آنها مهارت های شناختی مانند حافظه، توجه ، سرعت پردازش، انعطاف پذیری ذهنی و حل مسئله را بهبود می بخشد. و محصولات آنها در حال فروش است. مطابق گزارش سال 2013 توسط شرکت تحقیق و تفکیک بازار مستقل SharpBrains ، صنعت بهداشت و درمان مغز از درآمد یک میلیارد دلار در سال 2012 پیشی گرفته است.

مدل‌های متنوع و جذاب بازی فکری رو می‌تونید با بهترین قیمت توی آرتی کالا پیدا کنید.

اما واقعا بازی فکری چقدر مؤثر است؟

روانشناسان دریافته اند که آموزش شناختی در واقع می تواند بازپرداخت مهارت هایی مانند حافظه و حل مسئله را داشته باشد. اما دانشمندان هنوز در حال مرتب کردن ویژگی های چگونگی بهتر تبدیل این بازی های فکری به یک آموزش تمام عیار هستند.

بازی های فکری و جلوگیری از کند شدن مغز

کاهش بخشی از فعالیت شناختی مغز در پیری غیرقابل اجتناب است، حتی برای کسانی که دچار آلزایمر نمشوند و زوال عقل را تجربه نمی کنند. با گذشت سالها ، بیشتر احتمال دارد که کلیدهای خود را جا بگذارید یا نام آشنایی را فراموش کنید. همینطور فعالیت های چند وظیفه ای به طور فزاینده ای دشوار می شود.

هرچه پیرتر می شویم ، از بین رفتن حافظه اغلب شکایتی اساسی است. شری ویلیس ، دکترای روانشناسی رشد و نمو در دانشگاه واشنگتن می گوید: اما این اولین فعالیت برای کاهش نیست.

در این عصر که ما شاهد سرعت در درک ادراکی هستیم، توانایی ما برای پاسخ سریع و دقیق به محرک های ساده مانند اسکن یک متن چاپی برای پیدا کردن تمام کلمات با حرف “الف”. ویلیس می گوید: “اینها کارهای ساده ای هستند که همه می توانند انجام دهند ، اما توانایی انجام آنها با افزایش سن کم می شود.”

گلن اسمیت ، دکتری دکتری ، روانشناس عصبی در کلینیک مایو و عضو کمیته سالمندی APA گفت: بسیاری از بازی های فکری این توانایی را با این امید که پیشرفت در سرعت پردازش به سایر حوزه های شناختی منتهی شود ، هدف قرار می دهند. تحقیقات او نشان داده است كه آموزش افراد به یك مهارت شناختی می تواند در سایر زمینه های شناخت مانند حافظه و توجه به بهبود آن منجر شود.

اسمیت اعتراف می کند که او به عنوان یک مربی آموزش مغز فعالیت خود را آغاز کرده است. سپس حدود 10 سال پیش ، یک محقق از دانش در یک کنفرانس علمی به او نزدیک شد. این مکالمه منجر به طراحی یک کارآزمایی تصادفی برای آزمایش یک شخص با بازی فکری او شد. حالا آن شخص می گوید: بسیار بهبود پیدا کرده و دیگر نسبت به انجام یا عدم انجام امور شکاک نیستم.

در یک تحقیق طی یک دوره هشت هفته ، شرکت کنندگان در گروه تحت آموزش با بازی های فکری را برای بهبود سرعت و صحت پردازش اطلاعات مورد آزمایش قرار دادند ، در حالی که افراد گروه دیگر فیلم های آموزشی مشاهده می کردند. نتیجه نشان داد كساني كه آموزش با بازی فکری را گذرانده بودند ، در آزمون هاي عمومي حافظه و توجه بهبود بيشتري نشان دادند ، گرچه اين مهارت ها به صراحت براي آنها آموزش نياوردند.

برخلاف گروه فیلم آموزشی ، شرکت کنندگان در گروه آموزشی نیز شاهد پیشرفت هایی در زندگی روزمره خود بودند. اسمیت می گوید: “با گذشت زمان آزمایش ما ، افرادی که آموزش های مبتنی بر بازی های فکری را انجام داده اند ، مشکلات کمتری در عملکرد روزانه دارند و این تغییر و بهبود حافظه را به بازی های انجام شده نسبت می دهند.”

اما این پیشرفتها دائمی نبودند. اسمیت و همکارانش سه ماه پس از پایان آزمایش ، شرکت کنندگان را دوباره آزمایش کردند و دریافتند که پیشرفت های شناختی از بین رفته است. وی می گوید: “سود حاصل از پردازش در بازی های فکری سه ماه بیشتر باقی نمانده است و ما شاهد از دست رفتن پیشرفت ها بودیم.

این بدان معنا نیست که آموزش ناکارآمد است. اسمیت خاطرنشان کرد: اگر سه سال از رفتن به سالن بدنسازی خارج شوید ، انتظار ندارید در شکل خود بمانید بلکه تداوم آن سلامتی و تناسب اندام شما را ضمانت میکند همانطور که بازی فکری سبب رشد و سلامت مغز می شود.

تاثیر بازی فکری در رشد و افزایش سرعت عملکرد مغز در کودکان

با این حال ، انواع دیگر آموزش های شناختی همچنان به نظر می رسد. برخی از شواهد در مورد اثرات ماندگار ناشی از یک مطالعه گسترده در مقیاس بزرگ موسسه ملی بهداشت است که به عنوان آموزش شناختی پیشرفته برای افراد کودکان و حیاتی ، یا ACTIVE شناخته می شود. با بررسی های انجام شده روی کودکان با انجام این بازی ها هر سه توانایی شناختی را که مورد هدف قرار گرفته بودند ، یعنی سرعت عملکرد، توانایی حل مسئله و فعالیت مغزی بهبود بخشیدند.

با این وجود ، شگفت آور است كه محققان دریافتند كه مشاركت كنندگان ACTIVE كه در زمینه استدلال و سرعت پردازش آموزش دیده بودند ، هنوز هم در این مناطق یك دهه بعد فواید خود را نشان دادند.

محققان این آزمایش را پس از ۱۰ سال مجددا انجام دادند و کاملاً شگفت زده شده بودند که چند ساعت آموزش می تواند منجر به پیشرفت در سرعت پردازش شود که ۱۰ سال ادامه دارد. او پیشنهاد می کند که هنگامی که مردم یاد بگیرند که کنترل بهتری بر توجه و توانایی های پردازش ذهنی خود داشته باشند ، به نوعی قادر به استفاده از آنچه در زندگی روزمره آموخته بودند نیز استفاده کنند. آن ها می گویند: “شاید در بعضی از سطوح آنها هنوز در زندگی واقعی وقتی که فقط در حال پیاده روی یا رانندگی بودند ، این کار را انجام می دادند.

با این وجود کاملاً مشخص نیست که مداخلات تا چه اندازه به شرکت کنندگان در دنیای واقعی کمک می کند.

در مطالعه ACTIVE ، شرکت کنندگان در گروه آموزشی گزارش دادند که مشکلات فعالیتهای روزمره در مقایسه با گروه های مشاهده فیلم کمتر است. با این حال ، هنگامی که محققان سعی کردند کارهای روزمره را در آزمایشگاه شبیه سازی کنند – مانند درخواست شرکت کنندگان برای جستجوی شماره تلفن در یک دفترچه تلفن یا خواندن برچسب تجویز برای دوز اطلاعات – آنها بهتر از گروههای کنترل نبودند.

افزایش کارکرد حافظه در بزرگسالان

جیسون چین ، دکترا ، روانشناس دانشگاه معبد ، همچنین در مورد تأثیرات آموزش واقعی در دنیای واقعی تحقیق کرد. در یک مثال ، چین و همکارانش بزرگسالان سالم عصبی ، 60 تا 80 ساله را با یک کار حافظه کار پیچیده در طی چهار تا پنج هفته آموزش دادند. پس از آموزش ، شرکت کنندگان پیشرفت هایی در کارهای حافظه کوتاه مدت را نشان دادند که به طور صریح آموزش داده نشده بودند. آنها همچنین پیشرفتهای در توجه خود را در خارج از آزمایشگاه گزارش دادند. افراد یک گروه دیگر ، که به جای آموزش شناختی با بازی فکری ، آزمونهای بی اهمیت را به پایان رساندند ، هیچ گونه پیشرفت توجهی در توجه گزارش نکردند.

برای بسیاری از محققان ، کارکرد حافظه یک هدف جذاب برای آموزش است. Susanne Jaeggi ، دکترا ، دکترای علوم اعصاب شناختی در دانشگاه کالیفرنیا ، ایروین می گوید ، حافظه تا حد زیادی تغییر در هوش سیال را در افراد دارد. وی دریافت که بازی های فکری که به منظور بهبود کارکرد حافظه طراحی شده اند ، مهارت های شناختی را نیز تقویت می کنند که به آن توانایی تکیه می کنند ، مانند درک مطلب (درکودکامی کودکان ، 2012) و مهارت های بینایی (Visuospatial) (روانشناسی توسعه ، 2014).

با این حال به سختی مشخص می شود که بهبود کارکرد حافظه می تواند باعث افزایش هوشمندی شما شود. به عنوان مثال ، در مطالعه چین در سال 2011 ، و همچنین در یک مطالعه مشابه که او در بزرگسالان جوان انجام داده است (بولتن روانشناسی و بررسی ، 2010) ، شرکت کنندگان با وجود پیشرفت های قابل اندازه گیری در کارکرد حافظه ، هیچ مزایایی در هوش سیال ندارند.

بازی های فکری و مغزهای کارآمد

آموزش شناختی از طریق بازی فکری ، همچنان که Shipstead می گوید ، “هنوز در حال پیشرفت است”. و یک سؤال بزرگ باقی مانده این است که این محصولات با مغز چه کاری انجام می دهند.

ویلیس می گوید: ” مردم در مورد آموزش مغز صحبت می كنند نه آموزش شناختی مغز”

Jaeggi از جمله كساني است كه عصب شناسي را كاوش مي كند. وی با استفاده از MRI ​​عملکردی ، دریافت که بازی فکری جهت کارکرد حافظه باعث افزایش فعالیت عصبی در کوتاه مدت می شود. اما در طولانی مدت ، با افزایش مهارت های شناختی افراد ، نواحی مغز برای کارکرد حافظه، در هنگام فراخواندن به عمل ، فعالیت کمتری نشان می دهند (توسعه عصبی شناختی توسعه ، 2012). به عبارت دیگر ، به نظر می رسد مغزی که خوب آموزش دیده به سختی کار نمی کند. او می گوید: “سلول های عصبی به یک معنا بهتر به هم وصل می شوند و کارآمدتر هستند.” “این ممکن است به شما در انجام کارهای دیگری که به همان شبکه های عصبی متکی هستند کمک کند.”

Jaeggi همچنین در حال تحقیق در مورد افرادی است که بیشترین بهره را از بازی فکری می گیرند. به گفته وی ، در تحقیقات خود ، كودكان و بزرگترها بیشترین پیشرفت را نشان می دهند. اما این ممکن است به این دلیل باشد که بزرگسالان جوان سالم در حال حاضر تقریباً در عملکرد اوج عملکرد ذهنی فعالیت می کنند. او می گوید: “شاید ما ابزار اندازه گیری به اندازه کافی حساس نداریم که ببینیم واقعاً چه اتفاقی می افتد.” با وجود سؤالات طولانی ، شرکت ها در حال پیشبرد محصولات آموزش مغز هستند.

بار دیگر ، یکی از ویژگی های خوب در مورد بازی فکری این است که آنها سازگار هستند – هرچه بازیکنان در یک کار بهتر می شوند ، بازی ها می توانند تنظیم می شوند تا چالش برانگیز تر شوند. با این وجود ، یک قیاس واضح با تمرینات بدنی وجود دارد. در حالی که برخی از افراد انگیزه دارند وزنه های سنگین تر خود را بلند کنند یا خود به خود سریعتر حرکت کنند ، برخی دیگر برای فشار آوردن به مربی نیاز دارند. ویلیز می گوید ، آموزش شناختی فرقی ندارد. “برخی از افراد فقط بیشتر تمایل به پایداری دارند. برخی دیگر به خیر”

اگرچه بازی های فکری تجاری و سرگرم کننده هستند ، اما نباید فقط سرگرم کننده و بازی باشند.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*