آرتی کالا
سبد خرید خالی است.

چگونه هوش هیجانی را در کودکمان افزایش دهیم ؟

EQ به عنوان هوش هیجانی معرفی شده است که به توانایی فرد درشناخت و کنترل احساسات خود و دیگران در جمع می باشد این مفهوم از دهه 60 معرفی گردید و در دهه 90 میلادی مورد مطالعه قرار گرفت . در عصری هستیم که می خواهیم کودکانمان به عنوان فردی کاملا متفاوت و شناخته شده بزرگ شوند.دانشمندان دریافتند که هوش هیجانی در موقفیت کودکان تاثیر فراوانی دارد .  افراد با EQ بالاتر می توانند استرس و اضطراب خود رادر مواجه با مشکلات بهتر مدیریت کنند  و شخصیت موفق تری داشته باشند .

چگونه هوش هیجانی را در کودکانمان افزایش دهیم ؟

1-  به کودک بیاموزید که چگونه احساساتش را بفهمد و کنترل کند و از او بخواهید که احساساتش را به شما بگوید . این بدین معنی نیست که او خواسته هایش را به شما بگوید . مثلا از او بپرسید که اکنون چه احساسی دارد. آیا ناراحت است یا عصبانی ؟

سعی کنید در مواقع خوشحالی او با او صحبت کنید و اینگونه او را با احساساتش آشنا کنید .

2- مطمئن شوید که احساسات کودک خود را درک می کنید تا او بتواند احساسات و عواطف خود را برای شما بازگو کند. اوب اید بتواند روی شما حساب باز کند و از حمایت کافی برخوردار شود .

EQ

3-از او بپرسید چه احساسی دارد ، مثلا هنگامی که کودک شما اسباب بازی  رابه طرف دوستش پرتاب می کند ، باید به او بگویید که این رفتار او ممکن است به دوستش آسیب برساند یا او را ناراحت کند . و با جملاتی مانند اینکه اگر کسی این اسباب بازی را به طرف تو پرتاب کند چه احساسی پیدا می کنی ، او را از احساسات دیگران مطلع کنید .

EQ

4-انواع احساسات را به کودک خود معرفی کنید . مثلا اگر کودکتان سعی می کند که کودک گریانی را نوازش کند و ببوسد تا او را آرام کند ، از احساسات او تجلیل کنید و به او بگویید که خیلی خوب است که دیگران را دوست دارد. و اگر کودک شما رفتاری کاملا عکس رفتار فوق را داشت ، به او بگویید می دانم که عصیانی هستی ، ولی وقتی  اسباب بازی دوستت را برمی داری او ناراحت می شود .

5- در مورد رفتارهای خوب و بد اطرافتان با کودک صحبت کنید . در مورد رفتارهای مورد قبول و نامطلوب که در تلویزیون و کتاب ها و .. می بینیند با او صحبت کنید . مثلا با کودکتان در مورد بدی رفتار فلان شخصیت داستانی صحبت کنید و اینکه چرا این رفتاربد دیگران را می آزارد به او توضیح دهید .  همچنین  رفتارهایی که دیگران را خوشحال می کند را نیز به او معرفی کنید .

6- نمونه خوبی از رفتارها برای کودکتان باشد . کودک شما از از اطرافیان ( آشنایان ) می آموزد که چگونه رفتار کند . با رفتارتان به او نشان دهید که چگونه فردی  خیر باشد و به دیگران عشق بورزد.

برگرفته شده از مقاله very well familly  نویسنده :Amy Morin

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*