آرتی کالا
سبد خرید خالی است.

چگونه به کودکان بیاموزیم تا با احترام با موضوعی مخالفت کنند؟

کودکانتان را متمدن و مودب پرورش دهید ، حتی اگر دیگران اینگونه نبودند.

یکی از مهم ترین مهارت هایی که کودکان باید بیاموزند ، با احترام مخالفت کردن با نظر دیگران است .کودکانی که به مدرسه می روند ، استقلال  و  شخصیت شان شکل گرفته است و عقایدشان درمورد هرچیز مشخص است و می فهمند که چه چیزی را دوست دارند و یا ندارند .

از زمانی که تکلم کودکان پیشرفت می کند ، آنها می آموزند تا نظر خود را هم بیان کنند . ولی مهم است کودکان بیاموزند که چگونه مودبانه و با احترام رفتار کنند ، حتی در مواقعی که با دوستان و بزرگتر ها بحث می کنند .در واقع مودبانه تبادل نظر کردن با دیگران حتی هنگامی که توافق نظری هم وجود ندارد ، از علایم بلوغ فرد می باشد. هنگامی که فرد بالغی این توانایی را نداشته باشد از نظر عقلی کامل و بالغ نیست.

چگونه والدین می توانند توانایی با احترام بحث کردن را در کودکان افزایش دهد؟

1- هنگام تلویزیون نگاه کردن و چت آنلاین حواستان به نگاه کردن کودکان باشد . در تلویزیون سیاستمداران و کارشناسان ممکن است به همدیگر توهین کنند . افراد ممکن است کامنت های وحشتناکی برای هم بگذارند . کودکان باید بیاموزند که چگونه از رفتارهای توهین آمیز  دوری کنند و رفتار های خوب را انتخاب کنند.

2- به کودکان بیاموزید که شنونده خوبی باشند و برای این کار ، خود شما باید در ابتدا شنونده خوبی برای فرزندتان باشید و در هنگام صحبت او تمام توجه تان به او باشد .

گوش کردن از علایم احترام می باشد . همچنین یکی از  مهارت های مهم در مدرسه و  برای آینده کودک می باشد . به کودکان بیاموزید که حرفهای دیگران را کاملا گوش کند و سعی کند نظرات آنان را دریابد .  هنگام صحبت  به ادامه بحث کردن و مشاجره   فکر نکند.

3- در مورد مسائل روز موقع شام صحبت کنید . شام یک خانواده معمولی برای سلامت کودکان و رشد آنان مفید است. همچنین می تواند به نتایج خوبی در مورد چاقی کودکان ، عملکرد آنان در مدرسه و بالابردن  اعتماد به نفس آنان نیز داشته باشد . همچنین این زمان موقع مناسب برای کودکان است تا بیاموزند که نظرشان را در مورد حوادث در دنیا و زندگی خود بیان کنند . کودکان را به صحبت کردن در مورد مسائل روز تشویق کنید ( آنها می توانند با خواندن کتاب ها و مجلات مخصوص کودکان و نوجوانان شروع کنند) . در مورد کتابی که خوانده اند یا چیزهایی که در مدرسه آموخته اند ، صحبت کنند . تبادل نظر کنید و به نظرات همدیگر احترام بگذارید .

با احترام مخالفت کردن

4- به او بیاموزید تا بتواند از دید دیگران هم ببیند . این کار یکی از  پایه های مهارت همدلی می باشد و برای موفقیت کودکان در آینده موثر است . وقتی کودک سعی می کند از دید دیگران به موضوعی نگاه کند ، می آموزد که مطلبی را در حالت مبهم هم ببیند (همیشه حق با من است و تو اشتباه می کنی ، صحیح نمی باشد ). باید برای دیگر دیدگاه ها هم ارزش قائل شد ، حتی اگر  نظر او مورد قبول  کودک نباشد .

5- به کودک بیاموزید که بر روی عقاید و تفکرات درست خود ایستادگی کند و در مسیر خود پیش برود ، حتی اگر دیگران عکس او رفتار کردند . به او بگویید که خونسرد باشد  و اینکه عقیده و تفکر او از آن اوست و حق توهین کردن به عقاید دیگران را ندارد . تنها اعتماد به نفس او کافی می باشد .

6- مطمئن شوید که او متوجه شده است و پیام ها و ایمیل هایش هنوز هم مودبانه می باشد .امروزه بسیاری از والدین و فرزندان شان از موبایل استفاده می کنند و مکالمات فراوانی از قبیل پیام ، متن و.. صورت می گیرد . مهم است که فرزندان بیاموزند که نظراتشان را با این وسایل ، مودبانه ارسال کنند . به کودکان بیاموزید که هرگز به تفکرات دیگران توهین نکند و در نظر بگیرندکه آنها در حال صحبت کردن با شخصیتی هستند که نباید به او توهین شود ، حتی اگر تفکرات معقولی از نظر آنان ندارد. کودک سعی کند نظر او را هم مدنظر داشته باشد ، همان طور که او این کار را می کند .

7- هرگز به فردی بخاطر نظراتش توهین نکنید ، اگر با عقیده و یا موضوعی مخالف هستید ، آن را شخصی نکنید و توهین و نام بد گذاشتن برفردی را قسمتی از بحث خود قرار ندهید .

برگرفته شده ازسری مقالات very well familly  نویسنده :Amy Morin

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*