آرتی کالا
سبد خرید خالی است.

چگونه به فرزندانمان مهارت حل مسئله رابیاموزیم ؟

هنگامی که فرزندمان در حل مسئله مشکل داشت و یا خوردن نهارش را فراموش کرد ، یعنی او نیاز به مهارت حل مسئله دارد. درسال 2010 مقاله ای در مجله تحقیقات رفتاری و درمانی  با عنوان ” کودکانی که مهارت حل مسئله ندارند در معرض ریسک افسردگی و مورد سواستفاده قرار گرفتن بالایی قرار دارند”، منتشر شد . علاوه بر این محققان دریافتند که آموزش مهارت حل مسئله می تواند سلامت ذهنی را هم افزایش دهد .

مهارت حل مسئله به صورت ساده از زمان قبل از دبستان آغاز می شوذ و در پیشرفت کودکان در این مهارت در دوران مدرسه کمک می کند .

مهارت حل مسئله

دلایل نیاز به مهارت حل مسئله :

کودکان هر روز با مشکلات زیادی رو برومی شوند . از مسائل مدرسه گرفته تا زمین فوتبال . تنها تعداد اندکی از کودکان  برای حل مشکلات شان فرمول خاصی دارند . کودکانی که مهارت حل مسئله ندارند در مواجه با مشکلات به جای انرژی گذاشتن برای حل آن ، از آن مشکل دوری می کنند ، که این امر باعث می شود که بسیاری از کودکان در دبستان عقب بمانند و برای حفظ رابطه دوستی شان با دیگران بجنگند.

برخی از کودکان در مهارت حل مسئله مشکل دارند ، و درهنگامی که در معرض مشکلی قرار می گیرند ، ناخواسته نمی دانند که چه باید بکنند . مثلا هنگامی که کودک دوست خود را که زخمی شده است ،می زند ، چون نمی داند در این لحظه باید چکار کند .

یا کودکانی که مسخره می شوند ، بخاطر اینکه راه حلی برای متوقف کردن خنده و مسخره شدن ندارند  در بیرون کلاس راه می روند . این محرک های آزار دهنده می تواند باعث مشکلات بیشتری در آینده او بشود .

به کودکان ارزیابی مشکلالت را بیاموزیم

کودکان درمانده و عصبانی  ، نمی خواهند مشکلات شان را بیان کنند . اما وقتی شما فرمول مشخصی را برای حل مسئله می دهید ، آنها را برای تلاش دوباره در حل مشکلات آرام تر می کنید .

مهارت حل مسئله

گام هایی برای مهارت حل مسئله

1-شناخت مسئله : بگویید که با صدای بلند مسئله و مشکل  را بیان کند تا افرادی که درگیری احساسی دارند آن را بشنوند و بفهمند. به کودکان کمک کنید تا مشکلات شان رابیان کنند مثلا :” مطمئن نیستی که بخواهی در کلاس ریاضی پیشرفته شرکت کنی !” و یا اینکه ” کسی نیست با تو گرگم به هوا بازی کند !”

2- حداقل 5 راه حل به او پیشنهاد کنید : به او بیاموزید که فکر کند و برای مشکلات راه حل هایی بیابد . تمام راه حل ها نباید حتما راه حل خوبی باشند ( شاید حداقل برای شرایط موجود فرزندتان مناسب نباشد ) .در یافتن راه حل به او کم کنید تا به ایده ای مناسب برسد . حتی اگر آن ایده مسخره و یا دور از واقعیت باشد می تواند راه حل مناسبی برای مشکل او باشد  و هم خلاقیت او را بالا ببرد  تا او  پیدا کردن راه حل های بالقوه  متفاوتی را بیاموزد .

3-مزایا و معایب راه حل رادر نظر بگیرد :همه راه حل ها را در نظر بگیرید . به کودک کمک کنید تا نتایج منفی و مثبت هریک از راه حل ها ی بالقوه را در نظر بگیرد .

5-راه حلی را انتخاب کنید :هنگامی که فرزند شما نتایج مثبت و منفی ممکن را بررسی کرد ، او را به انتخاب راه حلی از میان راه حل های موجود ، تشویق کنید .

6-آن را امتحان کنید: از فرزند خود بخواهید تا راه حل انتخابی خود را امتحان کند و ببیند چه اتقافی روی می دهد ، اگر نتیجه ای نداشت می تواند دیگر راه حل های انتخابی خود  که در لیست داشت را در قدم های بعدی امتحان کند.

هنگامی که مشکلات فرزند شما  زیاد می شود ، برای حل مشکلات او عجله نکنید . در عوض، به او کمک کنید تا در قدم های حل مسئله درست پیش برود . در هنگامی که کمک نیاز دارد به او مشاوره دهید  و کمک کنید تا خودش مسئله را حل کند . اگر در حل مسئله یا مشکلی ناتوان ماند به او مشاوره فکری بدهید ولی مستقیم راه حل را به او نگویید .

هنگامی که با موارد رفتاری مواجه می شوید ، از روش مهارت حل مسئله استفاده کنید . با هم بنشینید و صحبت کنید  مثلا به او بگویید” تو در انجام تکالیفت دراین مسئله مشکل داری  ، بهتر است با هم مسئله را حل کنیم ” . گاهی نیاز است برای برخی از بدرفتاری ها پیشنهاداتی بدهید ، اما فراموش نکنید که شما منتظر راه حل های او هستید که در زمان مناسب به شما پیشنهاد کند . مهارت حل مسئله در مستقل شدن کودک موثر است . مثلا اگر فرزند شما دربستن ساک ورزشی خود کوتاهی کرد و چیزی را فراموش کرد برای دفعه بعد به او بگویید ” به نظر تو چکار کنیم تا این مشکل دوباره تکرار نشود ؟” اجازه دهید تا راه حل هایی را پییشنهاد دهد . کودکان همیشه راه حل هایی خلاقانه دارند. ممکن است بگوید ” من یادداشت می کنم و روی در اتاقم می چسبانم تا قبل از کلاس ببینم ” و یا بگوید یادداشتی را در کیفم می گذارم تا هر وقت خواستم بروم آن را ببینم “. هنگامی که در حل مسئله تلاش می کند ، او را تحسین  کنید .

گاهی اوقات نتایج طبیعی کارها خود می تواندبه مهارت حل مسئله کمک کند . برای مثال هنگامی که نوجوانی در پارک بازی تمام پول هایش را در لحظه اول خرج می کند باید تا آخر روز عواقب کار خود را که بی پولی است ، بچشد . این نتیجه بدون هیچ بحثی مهارت حل مسئله  را آموزش  می دهد . این نتایج طبیعی عمل بهترین لحظات برای آموزش مهارت حل مسئله می باشند .

برگرفته شده از مقاله very well family  نویسنده :Amy Morin

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*