آرتی کالا
سبد خرید خالی است.

تاثیر آموزش ریاضی با استفاده از مکعب روبیک به دانش آموزان

تاثیر آموزش ریاضی با استفاده از مکعب روبیک به دانش آموزان
مکعب دوجهی روبیک توسط ارنو روبیک در سال 1974 ابداع شد . هدف او از ابداع این مکعب ، کمک به فهم بهتر فضای سه بعدی بود. این مکعب یک پازل مکانیکی است که هر وجه یک رنگ متمایز دارد و هدف بازی بهم ریختن رنگ ها ی مکعب و کامل کردن رنگ مکعب می باشد .
بازی با مکعب حتی برای نوزادان و کودکان که توجهی به وجه و طرف و ابعاد آن ندارند نیز بسیار جذاب است . برای آنها چرخیدن وجه ها و ردیف ها بسیار هیجان انگیز است .
مکعب های روبیک برای آموزش مفاهیم ریاضی بسیار موثر می باشند . مکعب های روبیک به دانش آموزان کمک می کند تا مفهوم چند بعدی را بهتر درک کنند و حرکات سه بعدی را ملموس تر بیاموزند . بازی با این مکعب ها هوش فضایی دانش آموزان را افزایش می دهد . افزایش هوش فضایی در افراد سبب افزایش منطق ، حافظه و تمرکز در حل مسئله خواهد شد.
از سوی دیگر ،یادگیری مفاهیمی که دانش آموزان به آن علاقه ای ندارند بسیار مشکل خواهد بود . بسیاری از دانش آموزان اصلا برایشان مهم نیست که اگر علی 3 سال دارد و مادرش 30 سال از او بزرگتر است ، سن مادر او را بدانند . در صورتی که آنها مدت طولانی را برای بازی و حل معماهای مورد علاقه خود می گذرانند . بسیاری از دانش آموزان برای چیدن پازل و یا حل مکعب روبیک که بسیار پیچیده است ، وقت فراوانی را صرف می کنند .اما همین دانش آموزان برای حل مسائل ریاضی بسیار بی علاقه و بدون دقت عمل می کنند . بنابراین پژوهشگران به بررسی استفاده از مکعب روبیک برای پیشرفت دانش آموزان در حل مسئله استفاده کرده اند . تام دیویس (2014) دکترای ریاضی از دانشگاه استندفورد با استفاده از ابعاد و وجه ها ی مکعب روبیک به تدریس مفهوم دترمینال برای دانش آموزان خود استفاده کرد . نتایج تحقیقات او در مجله JSTOR منتشر شد. همچنین عمر اریزپ، جری دویرو تارا استیونز محققان دانشگاه تگزاس آمریکا در تحقیقی که برروی دانش آموزان پایه هشتم انجام دادند دریافتند که آموزش مکعب روبیک به دانش آموزان می تواند توانایی حل مسئله را درآن ها بالا ببرد . آنها در یافتند که این افزایش توانایی حل مسئله که باب ازی با مکعب روبیک حاصل شده است به علت استفاده از الگوریتم در حل مکعب روبیک می باشد .
درنتیجه بازی ب مکعب روبیک می توانند :
_قدرت یاد گیری را افزایش دهد .
_ قدرت تجسم سه بعدی را تقویت کند
_قدرت تمرکز را بیافزاید
_ قدرت تصمیم گیری سریع را تقویت کند .
_به افزایش حافظه کوتاه مدت و بلند مدت کمک می کنذد .
_قدرت پیش بینی را افزایش می دهد.
_ اعتماد به نفس را بیشتر می کند .

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*